Műanyagmítoszok leleplezve – Mit árul el a dobozok alján lévő kód?

Műanyagmítoszok leleplezve – Mit árul el a dobozok alján lévő kód?

Néztél már valaha egy ásványvizes palack vagy egy joghurtos doboz aljára, és észrevetted a furcsa háromszögben lévő számokat és betűket? Ezek a jelölések nem csupán díszítőelemek – sőt, valójában műanyag-nyomozó kódok! Ha tudod, mit jelentenek, megértheted, hogy melyik műanyag biztonságos, melyik újrahasznosítható, és melyiket kellene inkább elkerülni!

1. PET (Polietilén-tereftalát) – Az egyszerhasználatos bajnok! Kód: 1.

A PET a műanyagpalackok sztárja, a legtöbb üdítős és ásványvizes palack ebből készül. Bár könnyen újrahasznosítható, nem szabad újratölteni, mert idővel káros vegyületek oldódhatnak ki belőle! Fontos, hogy ne tegyél bele forró italokat vagy olajos folyadékokat! 

Újrahasznosítható? Igen, de csak egyszer!

2. PE-HD (Magas sűrűségű polietilén) – A strapabíró túlélő! Kód: 2.

Erős, vegyszerálló, és sok minden kibír. Mosószeres flakonok, samponos palackok és tejtartályok gyakran ebből készülnek.

Jó hír: biztonságosabb, mint a PET! 

Tudtad? A tejesdobozod több életet élhet: az újrahasznosított PE-HD-ből kerti bútorok és csövek is készülnek!

3. PVC (Polivinil-klorid) – A problémás műanyag! Kód: 3.

A PVC olyan, mint a modern világ sötét oldala. Erős, rugalmas, de gyártása során mérgező anyagok szabadulnak fel. Nem szabad elégetni, mert rendkívül káros gázokat bocsáthat ki.

Jó hír:

Egyes padlóburkolatok és csövek készülnek belőle.

Rossz hír:

Az újrahasznosítása környezetkárosító.

4. PE-LD (Alacsony sűrűségű polietilén) – A szuperpuha csomagolás! Kód: 4.

A vékony műanyag zacskók, fóliák, élelmiszer-csomagolások fő alapanyaga. Újrahasznosítható, de nagyon kevés helyen gyűjtik szelektíven. A probléma vele, hogy gyakran a természetben végzi, mert nehéz újrahasznosítani!

5. PP (Polipropilén) – A konyha kedvence! Kód: 5.

Ez a műanyag az ételtárolók, szívószálak és joghurtos dobozok sztárja. Hőálló, nem bocsát ki káros anyagokat, és újrahasznosítható! 

Jó hír: Mikrózhatod és moshatod mosogatógépben, biztonságosabb, mint a PVC vagy a PET!

6. PS (Polisztirol) – A hungarocell mumusa! Kód: 6.

Elviteles kávéspohár? Eldobható tányér? A polisztirol sajnos rossz hírnévvel bír, mivel nehezen bomlik le és újrahasznosítása szinte lehetetlen. Fontos, hogy ne mikrózd! Magas hő hatására rákkeltő anyagok szabadulhatnak fel belőle.

7. Egyéb műanyagok – A veszélyes vegyes felvágott! Kód: 7.

Ez a kategória minden mást tartalmaz, a polikarbonáttól a lebomló műanyagokig. Egyesek ártalmatlanok, mások mérgezőek lehetnek. Ha egy terméken ezt a jelölést látod, érdemes utánaolvasni az összetételének! 

Tudtad? A polikarbonát cumisüvegekből korábban BPA-t tartalmazó vegyületek oldódhattak ki, ezért ma már egyre ritkábban használják!

Hogyan óvhatod meg a környezetet?

Minden műanyag más, de egy dolog közös bennük: tudatosabban kell használnunk őket! Nézd meg a jelöléseket, és próbálj olyan műanyagokat választani, amelyek könnyen újrahasznosíthatók. Kerüld az egyszer használatos verziókat, és válaszd azokat az anyagokat, amelyek hosszú távon kevésbé terhelik a környezetet!

A műanyagok világa bonyolult, de ha tudod, mit keresel, sokkal tudatosabb döntéseket hozhatsz! Te hány ilyen jelölést ismersz fel a mindennapi csomagolásaidon?

további cikkek

Lomtalanítás: Kincs vagy szemét? – Amit tudnod kell a nagy kidobálásról hírek
Műanyagmítoszok leleplezve – Mit árul el a dobozok alján lévő kód? hírek
Virágcsokor helyett óriási büntetés! – Ezeket a tavaszi virágokat ne szakítsd le! hírek
Köszönjük
Hírlevelünk már úton.