Szeméthegy. Egyszerhasználatos csomagolóanyag. Végzetes környezetrombolás. Magunkra ismerünk… Csakhogy ezek nem a modern világ találmányai. Bármely emberi kultúra termései. Ennek bizonyítéka pl. a Monte Testaccio. A Rómában magasodó, kb. 35 méter magas, ókori törmelékhalom az egyszeri használatra szánt amforákból épült. Vagy a másik példa, a csupasz Dinári-hegység, melynek évszázados fái a háborús és békés időszakok építkezéseit szolgálták ki.
Ma már nem kell hatalmas, erejét fitogtató birodalom ahhoz, hogy kimondhassuk: az ember vált a legfőbb természetformáló erővé. Nagyobb átalakítást végzünk a Földünkön, mint a természet, a legnagyobb környezeti katasztrófákkal együtt. A szeméttermelés is része a környezet-átalakításnak. Először óriási gödröket ásunk a Föld gyomrába, hogy alapanyagokat hozzunk a felszínre, ezekből használati tárgyak készülnek sokszor pazarló szükségleteink kielégítésére. Amikor kiszolgálták az embert, óriási hegyekbe hordjuk össze a hulladékunkat.
A hulladékra gondolhatunk értékes alapanyagként is, ahogy azok a tervezők is tették, akik műanyagpalackokból építettek egy egész falut:
Utópia? Már nem! Rengeteg példa van a hulladék újrahasznosítására, ezért nagyon fontos, hogy ami még használható, az vissza is legyen gyűjtve. Ez ma mindegyikünk felelőssége.
***
Ha van saját ötleted, praktikád a hulladékok mennyiségének csökkentésére, a szelektív gyűjtés népszerűsítésére, csatlakozz az Európai Hulladékcsökkentési Héthez!
Regisztrálj november 6-ig. Részletekről bővebben itt olvashatsz.
***
A sorozat támogatója: Karakter Kommunikációs Iroda, www.zoldbicikli.hu