Madárbérlők kerestetnek! – Ezekkel a trükkökkel benépesül a környezeted madarakkal

Madárbérlők kerestetnek! – Ezekkel a trükkökkel benépesül a környezeted madarakkal

Van valami egészen megnyugtató abban, amikor hajnalban madárcsicsergésre ébredünk. A rigók esti éneke, a cinegék fürge mozgása a bokrok között, a vörösbegy fürkésző tekintete az itatónál – mindez nemcsak a természet közelségét hozza vissza a mindennapjainkba, hanem fontos ökológiai szerepet is betölt. A madarak nemcsak szebbé, hanem élőbbé és egészségesebbé is teszik otthonunkat.

Miért van egyre nagyobb szükségük ránk?

A városi és kertvárosi madarak egyre nehezebben találnak fészkelőhelyet, vizet vagy természetes táplálékot. A túl rendezett, fazonra nyírt kertek, a műgyep, a vegyszerek és a sima falfelületek steril, élhetetlen közeget teremtenek. A bokrok és cserjék hiánya, a túlzott takarítás és permetezés gyakorlatilag kizárja a madarakat abból a környezetből, ahol egykor sokszínű élet volt.

Pedig egy kis odafigyeléssel bárki alakíthat ki madárbarát kertet vagy akár egy erkélyt is, ahol a szárnyas vendégek jól érzik magukat.

Fészekodúk – biztonságos otthonok a közelünkben

Sok madárfaj szívesen költ mesterséges odúkban, ha azok megfelelőek. A legismertebb típusok közé tartozik a B típus (cinegéknek, verebeknek), a D típus (seregélyeknek, fakopáncsoknak), és a NY típus, amely félig nyitott előlappal a vörösbegyeknek, rozsdafarkúaknak ideális. Az odú legyen kezeletlen fából, és legalább 1,5–3 méter magasságban, védett helyre, a nyílással kelet vagy délkelet felé elhelyezve kerüljön ki. A legjobb, ha ősszel tesszük ki, de március elejéig még nem késő.

Nemcsak kertben, hanem erkélyen, udvarban, akár belvárosi fákon is kihelyezhetjük az odúkat – a madarak értékelni fogják.

Egy tál víz életet menthet

Az itató legalább olyan fontos, mint a fészek. Egy egyszerű, sekély víztálka – például virágalátét vagy madáritató – máris vonzza a madarakat. Tegyünk bele egy-két kavicsot vagy ágat, hogy kapaszkodni tudjanak, és ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl mély. Nyáron különösen kritikus, de télen is fontos lehet – figyeljünk rá, hogy ne fagyjon be. A vizet célszerű naponta cserélni, főleg meleg időben, hogy ne alakuljon ki fertőzésveszély.

Növények, amiket a madarak is szeretnek

A bokrok és cserjék természetes menedéket, táplálékot és fészkelőhelyet adnak. A som, fagyal, kökény, galagonya vagy bodza bogyóterméseikkel sok madárfajt vonzanak, míg a vadszőlő és a borostyán kiváló búvóhely. A napraforgó, kerti mák, díszköles magjai ősszel és télen is táplálékot nyújtanak.

Fontos, hogy ne metsszünk túl korán – a tavaszi metszés gyakran elpusztítja a fészkelőhelyeket. A legjobb, ha csak augusztus után vágunk vissza bokrokat, fákat.

Amit érdemes elkerülni

Sok olyan dolog van a kertben, ami szépnek tűnik, de a madarak számára ellenséges. A rovarirtók és permetszerek elpusztítják a madarak táplálékát is, így érdemes természetesebb megoldásokat keresni. A műgyep, kavicságyás és díszkavics steril, élettelen környezetet teremt. Az üvegfelületek pedig ütközésveszélyesek – ragasszunk madársziluetteket az ablakokra, hogy ne repüljenek neki.

Az etetés csak szezonálisan hasznos

Télen a madáretetés kifejezetten ajánlott, mert kevés a természetes táplálék. Tavasszal viszont már nem javasolt a rendszeres etetés, mert a madarak könnyen hozzászoknak, és nem sajátítják el a táplálékszerzést. Ráadásul a költési időszakban a folyamatos emberi jelenlét zavaró is lehet. A víz, a természetes növényzet és a biztonságos fészkelőhely viszont egész évben segít.

Egy madárbarát kert nemcsak a természetnek tesz jót, hanem nekünk is. A madarak sok kártevőt – hernyót, levéltetűt, bogarat – pusztítanak el, természetes hangulatot és életet visznek a kertbe, és a gyerekek számára is fantasztikus élmény testközelből megfigyelni a természetet.

további cikkek

Madárbérlők kerestetnek! – Ezekkel a trükkökkel benépesül a környezeted madarakkal hírek
Veszélyben a méhek! – Ezek a tavaszi vadvirágok menthetik meg őket! hírek
Paradicsom a balkonon? Igen! – Tavaszi zöldségkalauz kis erkélyekre hírek
Köszönjük
Hírlevelünk már úton.