Itt vannak Európa legizgalmasabb hulladékcsökkentő kezdeményezései. Magyarország is az első 5-ben!
Az Európai Unió egyik legfontosabb célkitűzése, hogy fenntarthatóbb jövőt építsen a körforgásos gazdaság bevezetésével. Ebben a rendszerben a hulladék csökkentése és az anyagok újrahasznosítása központi szerepet játszik. Az alábbiakban bemutatjuk Európa legizgalmasabb hulladékmentes és körforgásos gazdasági kezdeményezéseit, amelyek példát mutathatnak mindannyiunknak. Ezek az országok és városok élen járnak az e-hulladék újrahasznosításában, a hulladékcsökkentésben és a fenntarthatóságban.
1. Hollandia: A világ első körforgásos nemzete
Hollandia azt a célt tűzte ki, hogy 2050-re teljesen átáll a körforgásos gazdaságra. A „Holland Circular Economy 2050” program keretében az ország minden szektora – a mezőgazdaságtól az iparig – azon dolgozik, hogy minimálisra csökkentse a hulladéktermelést. A legizgalmasabb kezdeményezések között található az építőiparban alkalmazott „körforgásos építészet,” ahol újrahasznosított anyagokból húznak fel épületeket, és a termékek tervezésénél a hosszú élettartamra és javíthatóságra helyezik a hangsúlyt.
2. Franciaország: Az élelmiszer-hulladék elleni harc éllovasa
Franciaország a világ első olyan országa, amely törvényt hozott az élelmiszer-hulladék csökkentésére. 2016-ban kötelezte a szupermarketeket arra, hogy az eladatlan élelmiszereket jótékony célra adományozzák a kidobás helyett. A „Loi Garot” nemcsak az élelmiszer-pazarlás ellen harcol, hanem segíti a rászorulókat is, és példát mutat a világnak az erőforrások fenntarthatóbb felhasználására.
3. Németország: Hulladékmentes Berlin
Berlin a „Zero Waste Berlin” kezdeményezéssel célul tűzte ki, hogy a hulladékot minimalizálja és újrahasznosításra ösztönözze a lakosságot. Ennek része a közösségi műhelyek hálózata, ahol a lakosok megtanulhatják, hogyan javítsák meg elromlott eszközeiket, ezzel is csökkentve az e-hulladékot. Ezen kívül számos hulladékmentes bolt is nyílt a városban, ahol csomagolásmentesen vásárolhatnak az emberek.K
Az Európai Hulladékcsökkentési Héten bármilyen kreatív hulladékcsökkentési ötlettel részt vehetsz – regisztrálj a szelektalok.hu oldalon, és legyél részese a változásnak!
4. Svédország: A javítás kultúrája
Svédországban a „Repair Cafe” mozgalom óriási sikernek örvend. Ezekben az önkéntesek által működtetett kávézókban az emberek elhozhatják elromlott eszközeiket – legyen az egy régi mobiltelefon vagy egy kávéfőző – és ingyen javíttathatják meg. Ezzel nemcsak a hulladék mennyisége csökken, de a termékek élettartama is megnő. Svédország ezen kívül adókedvezményt ad azoknak, akik javíttatják a tárgyaikat, és ezzel ösztönzi a lakosságot a fenntarthatóságra.
5. Magyarország: Re-Use Központ – új életet a régi tárgyaknak
Magyarországon az egyik legfrissebb kezdeményezés a Re-Use Központok létrehozása, ahol a régi, de még használható tárgyakat összegyűjtik és újraértékesítik. Ezek a központok nemcsak a hulladékcsökkentést szolgálják, hanem az alacsony jövedelmű emberek számára is elérhetővé teszik az olcsó, de jó minőségű termékeket. Az újrahasznosítás ezen formája hozzájárul a hulladékmentes gazdaság építéséhez és a társadalmi egyenlőséghez is. Emellett Magyarország a legelsők között tiltotta be törvényi erővel az egyszer használatos műanyag termékek használatát is.
Csatlakozz az Európai Hulladékcsökkentési Héthez!
Európa számos országában kreatív és hatékony megoldások születtek a hulladék csökkentésére, és te is részese lehetsz ennek! Az Európai Hulladékcsökkentési Hét (november 16-24.) során bármilyen ötlettel pályázhatsz – legyen az a hulladék minimalizálása, újrahasznosítási projektek vagy hulladékmentes kihívások szervezése. Regisztrálj a szelektalok.hu oldalon, és mutasd meg, hogyan csökkenthetjük együtt a hulladékot!