Sokan nem tudják, de hazánkban az olajfelhasználás több tízezer tonna is lehet, köszönhetően az étkezésekhez használt „bő olajban való sütés” következményeképpen. A háztartások, éttermek, kifőzdék, ehhez a mennyiséghez jelentősen hozzájárulnak. A felhasznált sütőolaj végcélja, sajnos csak azoknál az intézményeknél szervezetten megoldott, ahol erre jogi úton kötelezik őket.
A lakosság legnagyobb része az elhasznált olajat a lefolyókba vagy a szemétbe önti – helytelenül. Ennek káros következményeivel sokan nincsenek tisztában. Egyrészt élővizeinkbe való bejutásakor, a felszínen záróréteget képezve, gátolja az oxigén bejutását, így súlyos problémát okozva vízi ökoszisztémánk működésében, másrészt a csatornarendszer, és a szállító csövek falára lerakódva okoz súlyos dugulást. Hulladéktelepre való lerakásakor, a nehezen lebomló anyagok súlyosan szennyezik a talajt.
Könnyen merülhet fel a kérdés az átlagember fejében:
-
Mi történik a begyűjtött használt sütőolajjal?
A használt étkezési olajból, Komáromban bioüzemanyagot gyártanak.
-
Mi történik a felhasználás során belekerülő szerves hulladékkal?
A megfelelő tisztítási folyamatok után, a keletkezett szerves ételmaradékok, megfelelő alapanyagot biztosítanak a biogáz előállításhoz.
Így válik az erősen szennyező hulladék használt olajból, környezetbarát termék.
A működőképes rendszer alapvető eleme, a megfelelő mennyiségű begyűjtés lenne.
A Mol erre kidolgozott egy kampányt, de sajnos még a megfelelő reklám és információ-átadási hiányosságok miatt, még van hova fejlődnünk. Szemléletben biztos.