Európai Hulladékcsökkentési Hét 2024 – Jó Gyakorlatok
A legjobb hulladék az, ami nem keletkezik!
A legjobb praktikák
Milyen eszközök által tájékoztathatók az emberek a hulladékcsökkentés fontosságáról és a fenntarthatóságról?
- Fontos szerepet játszik a tájékoztatásban az olyan kiállítás vagy akár információs stand, amely a hulladék környezeti, társadalmi és gazdasági hatásairól, a hulladékcsökkentés szükségességéről tájékoztat
- Kerekasztal-beszélgetés vagy konferencia a témával kapcsolatos informálás és megvitatás céljából
- Videók az általunk termelt hulladék hatásáról és a hulladékcsökkentés fontosságáról, majd ezek megosztása (YouTube, Facebook, Twitter, TV, stb.)
- Helyszíni látogatások, üzembejárások szervezése (például: komposztálás, kerékpárok, szerszámok, ruhák, bútorok vagy elektronikai cikkek javító üzletei)
- Figyelemfelkeltő filmek (Trashed, Plastic Paradise, Bag it!, Waste Land) vetítése, majd a látottak megvitatása és konkrét hétköznapi tippek nyújtása a közönségnek
- Hulladékcsökkentési verseny, közös hulladékgyűjtés
- Matricák osztása levélszekrényekhez, amelyek arról tájékoztatnak, hogy a tulajdonos nem kér reklámanyagot
- Munkahelyünk környezetterhelésének bemutatása és a hulladékmegelőzés érdekében tett intézkedések prezentálása
- Gyerekek informálása és beszélgetés velük a különböző hulladéktípusokról és azok környezetre gyakorolt hatásáról
- Ötletbörze az iskolában: Hogyan csökkenthetjük az iskolában keletkező hulladék mennyiségét?
- „Ökopolgári hűségkártya” készítése és kiosztása, amellyel jutalmazzuk a környezettudatos magatartást
Hogyan kivitelezhető az erőforrások felhasználásának csökkentése?
- „Water Bar” akció: különféle vízfajták, beleértve a csapvizet is, bekötött szemű kóstoltatása
- Az újrafelhasználható pelenkák bemutatására és népszerűsítésére irányuló akciók kidolgozása
- Hulladékcsökkentési akció az irodákban (kétoldalas nyomtatás, egyoldalas papír újrahasználata, csapvíz fogyasztása, vagy vízadagolók használata,üvegpoharak/kerámia bögrék használata műanyag poharak helyett, szálas tea használata filteres tea helyett stb.)
- Öko-termék(ek) bevezetése
- Olyan kávégépek telepítése, amelyek műanyag poharak kiadása helyett saját bögrék használatát is lehetővé teszik
Hogyan csökkentsük a csomagolóanyagok mennyiségét?
- Workshopok, tanfolyamok a témában
- Csomagolatlan élelmiszerek vásárlásának népszerűsítése
- „Kicsomagoló” akció a pénztárnál és figyelemfelkeltés az egyszer használatos műanyag zacskók fontosságával kapcsolatban
- Bevásárlókocsik tartalmának összehasonlítása, adott esetben közösségi média versenyeken keresztül: ’’Ki vásárolt kevesebb csomagolóanyagot használó terméket?” ’’Hogyan javíthatjuk vásárlásainkat, hogy elkerüljük a túlzott csomagolást?”
- Tájékoztató táblák elhelyezése a szupermarketekben, amelyek segítenek a fogyasztóknak abban, hogy kisebb kiszerelésű terméket válasszanak a romlandó termékek esetében
- Az újrafelhasználható bevásárlótáskák és az üres szupermarketes kartondobozok használatának népszerűsítése/ajánlása
- Koncepció kidolgozása a munkahelyünknél a használt csomagolás újrahasználatára
- Fenntartható irodaszerek/konyhai kellékek beszerzése
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást?
- Zero waste ebéd/piknik/vacsora
- Workshop: főzés maradékokból
- Workshop: a címkék leolvasásáról (lejárati dátumok, minőségmegőrzési dátumok stb.)
- Élelmiszer-pazarlásról szóló kisfilmek vetítése
- Komposztálás otthon vagy a munkahelyen
- Közösségi komposztálás kezdeményezése
- Bevásárlólisták készítése, és a fogyasztók segítése a tervezésében, hogy elkerüljék a szükségtelen fogyasztást, vásárlást
- Workshop: ’’Hogyan kerüljük el az ételpazarlást vásárlás és/vagy főzés közben?”
- Az iskolai vagy irodai büfé koncepciójának újragondolása az élelmiszer-hulladék mennyiségének csökkentése érdekében
Bármilyen tevékenységet is hajtunk végre, ne felejtsünk el képeket és videókat készíteni, és az elért eredményeket felhasználni pl. kiállításokon és az összes elérhető csatornán (média, nyomtatott sajtó, információs stand, közösségi média stb.) történő közzétételre.
Miért olyan fontos a hulladékcsökkentés?
A hulladékcsökkentés napjainkban kulcsfontosságú az Európai Unió számára. A háztartási hulladék tömege 1970 óta megkétszereződött, és 15 éve változatlanul elképesztően magas szinten maradt. 2018-ban az EU tagállamaiban az Eurostat tájékoztatása alapján fejenként 492 kg települési hulladék keletkezett. Ez a hulladék a nem fenntartható termelési és fogyasztási szokások eredménye. Ezen kívül a termékek fogyasztása (beleértve azok előállítását, szállítását és elosztását is) az éghajlatváltozást negatív irányba befolyásoló károsanyag-kibocsátások közel 50%-át teszi ki. A kezelendő hulladék mennyiségének ilyen mértékű növekedése kidolgozottabb begyűjtési és kezelési infrastruktúrát igényel, aminek költségei megterhelik a helyi és regionális hatóságok költségvetését. Ebben az összefüggésben a hulladékcsökkentés alapvető fontosságúvá vált a hulladékgazdálkodás területén.
Az újrahasználat és az újrahasználat előkészítése
Újrahasználat és újrahasználatra való előkészítés
Az újrafelhasználás minden olyan műveletet jelent, amelynek során a hulladéknak nem minősülő termékeket vagy alkotóelemeket újra felhasználják ugyanarra a célra, amelyre eredetileg szánták őket.
Az újrahasználatra való előkészítés olyan hasznosítási, ellenőrzési, tisztítási vagy adott esetben javítási műveletet jelent, amelynek során a hulladékká váló termékeket vagy azok alkotó elemeit annak megfelelően készítik elő, hogy minden egyéb előfeldolgozás nélkül újra felhasználhatók legyenek.
Miért fontos az újrahasználat?
Az újrahasználatot ugyanaz a probléma hívta életre, mint a fogyasztás csökkentését: túl sok hulladék keletkezik az Európai Unióban. A termékek élettartamának meghosszabbítása révén az újrahasználatra való előkészítés és az újrahasználat hatékony és bevett módszer a keletkező hulladék mennyiségének csökkentésére. Az újrahasználat nagyon fontos a fenntartható fejlődés szempontjából, mert nemcsak a hulladékkeletkezés megelőzése révén segíti elő a környezetvédelmet, hanem hozzájárul a társadalmi célok eléréséhez és más gazdasági előnyökkel is jár.
Az egyes termékek újrahasználata megelőzi az anyag- és energiaforrások kimerülését, valamint csökkenti a környezetszennyezést és a természeti erőforrások csökkenését.. Az újrahasznosítás is ezt teszi, csak kisebb mértékben.
Az újrahasználat környezeti előnyei:
- A hulladék mennyiségének csökkentése, beleértve a veszélyes hulladékot is
- Szennyezések megelőzése
- Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, amelyek hozzájárulnak a globális felmelegedéshez
- A természeti erőforrások (nyersanyagok, üzemanyag, erdők, víz) terhelésének csökkentése
- Az energia megőrzése, amelyet eredetileg az adott termék gyártása során felhasználtak
Az újrahasználat társadalmi előnyei:
- A szegénység ellen is küzdhetünk újrahasználható termékek biztosításával az alacsony jövedelmű háztartások számára
- Munkahelyek teremthetők az újrahasznált tárgyak begyűjtése, válogatása, tesztelése, felújítása és viszonteladása céljából
- Képzési lehetőségek olyan területeken, mint a haszongépjárművek vezetése, asztalos, elektrotechnika, marketing, vagy akár kézművesség és művészet
Az újrahasználat gazdasági előnyei:
- Anyagi jellegű megtakarítás (ügyfél: vásárlásban és selejtezésben; állam: munkahelyteremtés és képzés révén, kevesebb szociális költség)
- Energia-, nyersanyag- és a készülékben levő vegyszerek csökkentése
Ötletek újrahasználati akcióikra:
- Gyűjtés újrhasználatra: ruhák, könyvek, szerszámok, bútorok, elektronikai cikkek vagy egyéb tárgyak gyűjtésének megszervezése, majd az összegyűjtött tárgyak társadalmi vállalkozásoknak, iskoláknak vagy újrahasznosító szervezeteknek történő adományozása
- ’’Csere-bere” események
- Használtcikk piacok
- Kreatív újrahasználati műhelyek/kiállítások/divatbemutatók
- Javító kávézó/műhely/rendezvény/vásár
- Adománydobozok elhelyezése
- Újrahasznált csomagolás
- Irodai trükkök újrahasználati akcióra
Az iratok selejtezése során gyűrűs irattartók begyűjtése, egyoldalas papírok és más tárgyak újrahasználata. Ezek saját célú felhasználása vagy adományozhatók iskolák és civil szervezetek részére.
Hulladékszelektálás és újrahasznosítás
Az újrahasznosítás alatt minden olyan hasznosítási műveletet érünk, amely a hulladékbegyűjtést követően történik, és amelynek során a hulladékanyagokat termékké, vagy hasznos nyersanyagokká dolgozzák fel, akár eredeti, akár más célra. Ez magában foglalja a szerves anyagok újrafeldolgozását, de nem foglalja magában az energia-visszanyerést és az újrafeldolgozást olyan anyagokká, amelyeket tüzeléshez használnak fel.
Mindig helyezzük vissza az anyagokat a hulladékgazdálkodási láncolatba, és takarítsunk meg erőforrásokat!
A hulladékok újrahasznosítása érdekében elengedhetetlen a szelektív gyűjtés és a hulladékok válogatása. A szelektív gyűjtési rendszerek sikeres létrehozása és a polgárok hulladékok válogatására való ösztönzése tehát kulcsfontosságú az újrahasznosítási arányok javításához.
Az újrahasznosítás csökkenti a hulladéklerakókba kerülő, vagy elégetett hulladék mennyiségét és biztosítja, hogy a hulladékanyag átalakítás után, új termékek gyártásában ismét részt vehessen. Fontos tudni, hogy az újrahasznosítás révén a hulladék a másodlagos nyersanyag forrása! Az újrahasznosítás tehát segít csökkenteni az anyag- és energiaforrások felhasználását, valamint csökkenti a környezetszennyezést és a valamennyiünket körülvevő természet károsodását.
Az újrahasznosítás előnyei
- Csökkenti a hulladéklerakókban elveszett vagy elégetett hulladékok és erőforrások mennyiségét
- Megakadályozza a káros anyagok felhalmozódását azáltal, hogy csökkenti az új nyersanyagok begyűjtésének szükségességét
- Energiát takarít meg az új termékek nyersanyagból történő előállításához
- Csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, amelyek hozzájárulnak a globális klímaváltozáshoz
- Segít megőrizni a környezetet a jövő generációi számára
- Segít új, jól fizető munkahelyek létrehozásában az újrahasznosító- és feldolgozóiparban.
A legjobb újrahasznosítási gyakorlatok
- Kiállítás vagy információs stand telepítése, amely bemutatja a hulladék környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait, különösen az égetést és a hulladéklerakást, valamint felhívja a figyelmet a hulladékválogatás és újrahasznosítás szükségességére
- Könnyen érthető hulladékszelektálási útmutatók kidolgozása a háztartások számára és ezek terjesztése a célközönség körében
- Munkahelyen, iskolában, közterületen történő szelektív hulladékgyűjtés bevezetése (válogatójátékokkal támogatva)
- Figyelemfelkeltő filmek vetítése a hulladékról és az erőforrások szűkösségéről, majd beszélgetés a látottakról, konkrét hétköznapi példákon keresztül bemutatva
- Újrahasznosító- és komposztáló telephelyek látogatása, majd beszélgetés a látottakról
- Filmverseny a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás szükségességére való figyelemfelhívásról
- Újrahasznosító műhely/verseny
Változtassunk a hulladékkal kapcsolatos hozzáállásunkon!
Hulladékcsökkentés különböző helyzetekben:
A munkahelyen
- Csak azokat az oldalakat nyomtassuk ki, amelyekre valóban szükségünk van és lehetőség szerint a rendelkezésre álló papírlapok mindkét oldalára nyomtassunk
- Ne felejtsük el visszaadni az üres patronokat a szállító cégnek, hogy újratöltsék
- Az irodába vigyük be a saját bögrénket! Így elkerülhetjük, hogy a szemetesek műanyag poharakkal legyenek tele
- Tároljuk a használt irodai papírt egy fiókban, hogy újra felhasználhassuk a piszkozatokhoz
- Körültekintően válasszuk ki az irodaszereket, előnyben részesítve az újratölthető vagy újrafelhasználható írószereket, az újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokat és az európai ökocímkével ellátott termékeket
- Inkább nagy kiszerelésben vásároljunk kávét vagy teát, így kevesebb hulladékot termelünk és pénzt takarítunk meg!
- Gondoljunk arra, hogy a használt elektronikus berendezéseket egyesületeknek adjuk át, ahelyett, hogy a kukába helyeznénk őket!
Étkezés közben
- Válasszuk a friss élelmiszerekből való főzést így egészségesen étkezhetünk és nem termelünk felesleges csomagolási hulladékot.
- Ne felejtsük el felhasználni azokat a termékeket, amelyeknek rövid a lejárati ideje! Ha jobban vigyázunk a romlandó ételekre, például a rövid lejárati idővel rendelkező termékeket a hűtőszekrényben előre helyezzük, így azokat fogyasztjuk el először.
- Töltsünk meg egy kancsót csapvízzel! Így megspórolhatjuk azt a pénzt, amelyet egy csomag palackozott víz vásárlására költöttünk volna, és megelőzzük a feleslegesen képződő műanyaghulladék mennyiségét!
- Ha piknikre indulunk, vigyünk magunkkal légmentesen záródó edényeket és kulacsokat! Ezzel elkerülhetjük a felesleges hulladék termelést.
Bevásárlás
- Válasszunk ökocímkével ellátott termékeket! Az európai vagy nemzeti ökocímkék olyan hivatalos tanúsítványok, amelyek garantálják a termékek minőségét, valamint a biztosítják a vásárlót afelől hogy kisebb a környezetre gyakorolt hatásuk az életciklusuk során. Több száz termék (köztük iskolai füzetek, szemeteszacskók, háztartási cikkek, kávéfilterek…) kaphatók ökocímkével, ezért figyeljünk rájuk fokozottan!
- Válasszunk kevesebb csomagolóanyagot használó termékeket, és kerüljük az eldobható, egyszer használatos árucikkeket! Manapság egyszerűen választhatunk olyan termékeket, amelyek által kevesebb hulladékot halmozunk fel. Így nyersanyagokat takarítunk meg, és segítünk csökkenteni a gyártási folyamat során keletkező károsanyag-kibocsátást. Mindennek tetejébe még pénzt is spórolhatunk!
- Válasszuk nagy kiszerelésű termékeket! Gyakran olcsóbbak, és kevesebb csomagolási hulladék is keletkezik. A csomagolás a háztartási hulladék tömegének 23%-át teszi ki.
- Mindig csak annyi élelmiszert vásároljunk amennyire valóban szükségünk van. Ez lehetővé teszi, hogy elkerüljük a felesleges ételhulladék képződést és még pénzt is takaríthatunk meg vele.
- Válasszunk újrafelhasználható zacskókat a vásárláshoz! A bevásárlóközpontokból származó eldobható zacskókat átlagosan 20 percig használják, mielőtt kidobnák őket. Nemcsak, hogy nagyon gyorsan hulladékká válnak, de ha nem gondosan ártalmatlanítják őket, szennyezhetik az erdőket, a mezőket és a tengert. A tengerbe kerülő műanyag zacskók megölhetik a tengerben élő teknősöket, delfineket, vagy cápákat, akik például összetévesztik ezeket a medúzával és lenyelik őket.
- Válasszunk környezetbarát, újratölthető termékeket! Utántöltő csomagok gyakran kaphatók háztartási termékekhez, kozmetikumokhoz, valamint bizonyos élelmiszerekhez.
Szabadidő
- Takarékoskodjunk az akkumulátorokkal! Használjunk újratölthető elemeket!
- Igyekezzünk elkerülni a felesleges termékek vásárlását, különösen ünnepek idején! Mindig gondoljuk át, mely termékekre is van szükségünk igazán, hogy elkerüljük az élelmiszerek, dekorációk és ajándékok túlzott (és sokszor felesleges) vásárlását!
- Ha legközelebb születésnapi ajándékot vásárolnánk, válasszunk tárgyi ajándékok helyett inkább élményeket. Például jegyeket színházi előadásra vagy koncertre, esetleg előfizetést, masszázst, főzőleckéket… egy szó, mint száz: élményeket, méghozzá pazarlás nélkül!
Az iskolában
- Ha új tanszerek vásárlásáról van szó, ellenőrizzük az írószerek és az előző évből megmaradt más felszerelések állapotát, hátha használhatók még! Azon eszközök esetében, amelyeket mégis meg kell vásárolni, válasszunk olyan anyagokat, amelyek ökocímkével vannak ellátva, vagy olyanokat, amelyek tartósnak tűnnek és ellenállnak a kisebb sérüléseknek!
- Válasszunk újratölthető írószereket, amelyek sokáig megtarthatók!
- Uzsonnaidőhöz vigyük ételeinket újrafelhasználható dobozban, italunkat pedig egy kulacsban!
- Csökkentsük a papírhulladékot azáltal, hogy a lap mindkét oldalára írunk!
Csináld magad!
- Amikor csak lehet, béreljünk vagy kölcsönözzünk felszereléseket mindennapi tevékenységeinkhez!
- Kezdeményezzünk speciális gyűjtést a veszélyes hulladékok begyűjtésére!
- Bármilyen barkácsmunkából származó vegyi hulladékot -például háztartási termékek, akkumulátorok, vagy világítás javítása során keletkezőket- vigyünk el a legközelebbi gyűjtőhelyre.
Kertészkedés
- Miért nem bérelhetnénk azokat a kerti szerszámokat, amelyekre csak alkalmanként van szükségünk? Ha csak tehetjük, kérjük kölcsön ezeket a szomszédoktól!
- Gondoljunk olyan természetes műtrágya vásárlására, amely a körforgásos hulladékgazdálkodási modellhez igazodik! Ennél is jobb, ha elkezdjük az otthoni komposztálást, és az így keletkezett komposztot használjuk műtrágyaként!
Otthon
- Válasszunk alacsony energiafogyasztású izzókat! Egy energiatakarékos izzó 80%-kal kevesebb áramot fogyaszt, és 6-8-szor tovább világít!
- Válasszunk tartós termékeket az eldobható termékek helyett -ezek sokkal kevesebb hulladékot termelnek! Néhány példa: tisztítókendők, borotvák, csészék, újratölthető tollak, újratölthető elemek stb.
- Mielőtt kidobnánk egy tárgyat, tájékozódjunk a környezetünkben elérhető újrahasználati lehetőségekről, amelyek egy második esélyt adhatnak megunt holmijainknak!
- Válasszunk szappant a tusfürdő helyett! A kevesebb csomagolásnak köszönhetően a szappan segít csökkenteni a hulladék mennyiségét!
- Küzdjünk a felesleges papírhulladék ellen: Ragasszunk fel egy „Nem kérünk reklámanyagot” matricát a postaládánkra!
- Kukáink súlyának több mint 30%-a biológiailag lebomló hulladékból áll (konyhai hulladék, kerti hulladék, hamu stb.). Ha van komposztálónk a zöldhulladék elhelyezéséhez, kevesebbet dobunk a kukába és kiváló tápanyagforráshoz juttatjuk veteményes kertünket.
- Használjuk újra és javítsuk meg, amit csak lehetséges! Évente személyenként 13-25 kg elektromos és elektronikus berendezés, például hűtőszekrény, telefon, számítógép stb. kerül kidobásra, annak ellenére, hogy ezek a termékek gyakran tartalmaznak káros összetevőket, például ólmot vagy higanyt és legtöbbjük javítható, vagy újrafelhasználható! Gondoljunk arra, hogy a használt készülékeket és a nem kívánt bútorokat olyan egyesületeknek adjuk át, amelyek megpróbálják megjavítani azokat!
- Adjunk egy második esélyt nem kívánt ruháinknak azáltal, hogy jótékonysági gyűjtéseken adjuk le őket, esetleg családtagoknak/barátoknak/egyesületeknek adjuk tovább ezeket!
- Vásároljunk mosható pelenkát a gyerekeknek! Egy gyerek hároméves koráig átlagosan 5000-6000 darab pelenkát használ el. Jelentős mennyiségű hulladékot és pénzt is megtakaríthatunk, ha a mosható verziók mellett döntünk!