16. Európai Hulladékcsökkentési Hét

Az ételpazarlás ideje lejárt, ízleld meg a fenntarthatóságot!

Fókuszban: Az élelmiszer-pazarlás! Újra itt az Európai Hulladékcsökkentési Hét!

Az Európai Hulladékcsökkentési Hét a környezettudatos emberek számára az egyik legfontosabb hét Európa-szerte -egészen 2009 óta. Ez az a kezdeményezés, amely minden év novemberében kerül megrendezésre és ennek keretén belül lelkes önkéntesek saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a figyelmet a hulladék-keletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újrahasználatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára.

Most ismét eljött az idő, amikor egész Európa a fenntarthatóságra és a hulladékcsökkentésre fordítja a figyelmét, hiszen a 2024-es Európai Hulladékcsökkentési Hétre november 16. és 24. között kerül sor. A 16. akcióhét fókuszában az élelmiszer-pazarlás problémája áll, amelynek kezelése iránt Magyarország is elkötelezett.

Csatlakozz most is az Európai Hulladékcsökkentési Héthez, amelyre regisztrálni 2024. november 6-ig van lehetőség!

Az Energiaügyi Minisztérium megbízásából idén a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. tölti be az akcióhét magyarországi koordinátori szerepét és fogja össze országosan a programhoz csatlakozókat.


Mit is értünk élelmiszerpazarlás alatt? 

Az élelmiszerfogyasztás kapcsán keletkező hulladék az összes élelmiszert (beleértve az italokat is) és a kapcsolódó ehetetlen élelmiszer-részeket foglalja magába. Az ilyen típusú hulladék egyaránt megjelenik olyan ágazatokban, mint az élelmiszergyártás, az élelmiszer kis- és nagykereskedelem, a vendéglátás és természetesen a háztartások.  

Mi ezzel a probléma?

Az Európai Unió tagállamai évente több, mint 59,2 millió tonna élelmiszer-hulladékot termelnek, ami lakosonként 132 kg-nak felel meg. Ez az adat még drámaibb, ha figyelembe vesszük, hogy több mint 37 millió ember nem engedhet meg magának minden második nap minőségi étkezést (elsősorban főtt ételek fogyasztását). 

Az adatok még ijesztőbbek, ha figyelembe vesszük azt is, hogy globális szinten az emberi fogyasztásra előállított élelmiszerek egyharmada kárba vész. Az UNEP adatait tekintve 2019-ben körülbelül 931 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezett, ami a globális élelmiszertermelés 17%-a.

Itt viszont lépjünk egy kicsit hátrébb, hiszen fontos tudnunk, hogy mikor válik hulladékká az az étel! Az élelmiszer-hulladék túlnyomó része a háztartásokban (a termelt élelmiszer-hulladék több mint fele), az étkeztetésben (éttermek, vendéglátás) és a kiskereskedelemben (szupermarketek, boltok) keletkezik. Szintén fontos tudni, hogy az élelmiszer-pazarlás felé vezető első lépést a legtöbben akkor teszik meg, amikor a szükségesnél több élelmiszert vásárolnak, majd azokat nem megfelelően dolgozzák fel, végül pedig a környezetre káros módon tárolják.

A fent említett mértékű élelmiszerpazarlás komoly gazdasági és környezeti hatásokkal jár: a legóvatosabb becsült adatok szerint is az Európában évente megtermelt élelmiszer-hulladék piaci értéke 132 milliárd euró. A következmények még súlyosabban érintik a természetet, hiszen az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása miatt károsítja a termőföldeket, az édesvízkészleteket és növeli az igényt a különféle műtrágyák iránt. Ennek kapcsán ne feledkezzünk meg az Európai Unió egyik legfontosabb klímacéljáról, amely azt célozza, hogy 2030-ra 55%-al csökkenjen az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátása!

A fent említett környezeti károkhoz még hozzátartozik az élelmiszerimport-általi környezetszennyezés is, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a WWF becslése alapján az Európai Unió nagyobb mennyiségű élelmiszert pazarol el éves szinten, mint amennyit súlyos környezeti károk árán importál.

Európai Hulladékcsökkentési Hét – idén az élelmiszer-hulladék csökkentéséért szállunk harcba!

A 2024-es EWWR missziója az élelmiszer-előállítás jobbá, környezetkímélőbbé tétele, a fogyasztás csökkentése, az élelmiszer-alapú hulladék ésszerű menedzselése, illetve az ezzel kapcsolatos tudatosságra motiválás Európa-szerte. Az idei Európai Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódó kezdeményezések révén a koordinátorok és az egész EWWR közösség elkötelezett amellett, hogy a helyi és állami hatóságokat, magáncégeket, egyesületeket, iskolákat és polgárokat egyidejűleg motiválja élelmiszerekhez és az élelmiszerfogyasztásukhoz való viszonyuk újragondolására, valamint az élelmiszerek környezeti, gazdasági és társadalmi hatásával kapcsolatos ismereteik bővítésére.

Mit tehetsz Te?

  • Szervezz saját akciót az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében!
  • Oszd meg ötleteidet az élelmiszerpazarlás csökkentésére!
  • Inspirálj másokat a tudatos fogyasztásra és a fenntarthatóságra!

Az idei akcióhétre olyan akciókat várunk, amelyek középpontjában az élelmiszerfogyasztás ökológiai lábnyomának csökkentése, az élelmiszermaradványok újrafelhasználása, illetve újrahasznosítása áll, fenntarthatóságra és ismeretszerzésre inspirál valamennyiünket, valamint minden egyéb, a(z élelmiszer)hulladékcsökkentési témához kapcsolódó kezdeményezést.

A 2024-es Európai Hulladékcsökkentési Hét időtartama alatt a fókusztémán kívül a korábbi évekhez hasonlóan olyan projektek regisztrálására is lesz lehetőség, amelyek jó gyakorlatokat mutatnak be a hulladékcsökkentéssel, a termékek újrahasználatával és újrahasznosításával kapcsolatosan. 

Amennyiben Te is egy tisztább jövőt képzelsz el, ahol tudatosan élünk és figyelünk a fogyasztásunkra, nem termelünk felesleges szemetet és nem pazaroljuk feleslegesen az értékes élelmiszereket, akkor itt a helyed!

Hogyan jelentkezhetsz?

Kattints regisztrációs felületünkre 2024. november 6-ig, és regisztrálj akciószervezőnek!  

Csatlakozz az Európai Hulladékcsökkentési Héthez és mutasd meg azokat a fenntartható ötleteket, amelyekből mások is inspirálódhatnak!

Kik csatlakozhatnak?

Magánszemélyek

Oktatási intézmények

Egyesületek/civil szervezetek

Közigazgatási szervek/hatóságok

Gazdálkodó/ipari szervezetek

Miért érdemes csatlakozni?

  • Légy részese egy európai kezdeményezésnek!
  • Mutasd meg fenntartható ötleteidet, amivel másokat is inspirálhatsz!
  • A legjobb hazai pályázókat delegáljuk a nemzetközi versenyre.

Légy részese Te is egy fenntartható modellnek és szólalj fel! Hívd fel a figyelmet a hulladékcsökkentés fontosságára. Csatlakozz a mozgalomhoz, és bátran oszd meg az eredményeket!

A legfrissebb tudnivalókért kövesd a Magyar Zöld Facebook oldalát és a magyar_zold Instagram-profilt, ahonnan első kézből értesülhetsz az Európai Hulladékcsökkentési Héttel kapcsolatos legfontosabb hírekről!

Csak közösen tehetünk egy tisztább, fenntarthatóbb jövőért!