A KUKAkulTÚRA túraútvonalán

A KUKAkulTÚRA túraútvonalán

A főleg papír- és műanyaghulladék átvételével és hasznosításra történő előkezelésével foglalkozó Duparec Papírbegyűjtő és Feldolgozó Kft. csepeli telephelyén – ahol már korábban is volt ilyen program – május 11-én,  pénteken két csoportba várták a KUKAkulTÚRÁ-ra érkezőket.

Itt 62 fő, főleg gyermekes családok látogatták meg a telepet. Az érdeklődők számos kérdést tettek fel Zrupkó Gábor kereskedelmi vezetőnek és Kőnig Erika műanyag-üzemvezetőnek és kiderült, hogy bizony kevésnek bizonyult a tervezett egy óra a látogatók alapos körbevezetésére, a sofőrülések kipróbálására…

A Duparec Kft. másik – maglódi – telepe most első alkalommal fogadott látogatókat a KUKAkulTÚRA keretében, itt is két csoportban több mint 29 fő tekintette meg a látnivalókat és meggyőződött arról, hogy a hulladék szelektív gyűjtésének van értelme.

Itt nemcsak a saját szemükkel, de saját kezükkel is meggyőződhettek minderről, hiszen a gyerekek beletúrhattak a lőrinci telepen előállított műanyag darálékba, kezükbe vehették a PET palack előformákat, különböző műanyag-ömlenyeket  és nagy örömükre Lipták János telepvezető még egy látványos multi-liftes konténer-mozgatásos bemutatót is tartott.

Mosonmagyaróváron is felkészülten várták a KUKAkulTÚRA résztvevőit

A mosonmagyaróvári Compastor Kft. a szerves hulladék újfajta komposztálását vezette be Pásztor József vállalkozó, egyéni gazda ötlete alapján és ennek megtekintésére invitálták a KUKAkulTÚRA résztvevőit. Az egyébként is rendben tartott komposztáló prizmában (melyet bármelyik településen ki lehet alakítani) jól elfér a papír-, zöld- és egyéb szerves hulladék, amelynek „megmunkálását” a helyi giliszták szorgalmasan végzik. Az itt folyó komposztáláshoz azért a kézi és gépi erőre egyaránt szükség van. Az érés elősegítéséhez olyan komposztoltót használnak, amelynek  hatóanyaga a giliszta és a giliszták által átvitt, majd felszaporított baktérium, melyek a komposztálás minden fázisában hatékonyak, mert tartalmazzák azokat a makro- és mikroorganizmusokat, amelyek tökéletesen és gyorsan képesek komposztot előállítani. A komposztáláshoz a szükséges oxigént a giliszták járatai biztosítják, a nedvesség fenntartását pedig öntözéssel garantálják. Kísérletek alapján egyértelmű, hogy ez a komposztoltó a leggyorsabban alakítja komposzttá a zöldhulladékot és egyéb kiindulási anyagokat és kiváló termőföldet biztosít. Bővebb információ: Compastor.

 

 

 

további cikkek

Erdők-mezők tisztasága: ezért fontosabb, mint hinnéd! hírek
Nekünk pár másodperc, a környezetnek akár ezer év: Hogyan lesz a hulladékból szemét? hírek
Ismét indul a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért! akció hírek
Köszönjük
Hírlevelünk már úton.