Egy tonna papír előállításához 2-3,5 tonnányi fát ki kell vágni. Egy darab betétdíjas üveg használatával 40 darab ugyanakkora PET-palackot lehet helyettesíteni. Sok műanyag egyáltalán nem bomlik le, ha pedig elégetjük, veszélyes anyagokat juttatunk a levegőbe. Tanulmányúton jártunk a Hulladékból Termék kiállításon.
A tárlatot, amely száznál is több hazai újrahasznosító cég munkáján keresztül mutatja be a szelektív hulladékgyűjtés értelmét és eredményét a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központban mutatták be. Ott jártunkkor éppen egy nyári tábor kisdiákjait vezették végig a kiállításon, amelynek csak a Múzeumok Éjszakáján 3900 látogatója volt.
A környezetvédelmi tárlat bemutatja a hulladék teljes életútját és az európai uniós és a hazai szabályozásoknak megfelelő hulladékpiramis 5 lépcsőjét is, amelyek közül a legfontosabbak a megelőzés, az újrahasználat és a hasznosítás.
A kiállítás tablói lépésről lépésre levezetik, hogyan lesz a hulladékból – legyen az pl. papír, műanyag, üveg, fém vagy gumi – újra termék, valamint felvillantják a legfontosabb és legérdekesebb tudnivalókat arról, melyik anyag előállítása milyen következményekkel jár, és mit tehetünk mi magunk ezek ellen.
A tárlaton láthatóak – szinte megszámlálhatatlan mennyiségben – különböző hulladékokból előállított termékek is, mint a kényelmes gumiabroncs-fotel:
a londoni metró szellőzőrendszerének ventillátorlapátjai, amelyek egyébként itt nálunk, Magyarországon készülnek, szelektíven gyűjtött aludobozokból:
vagy éppen re-papírból „gyúrt” trendi bútorok:
Megnéznéd a kiállítást? Katt ide! 🙂