A termékcsomagolásokon nemzetközileg használt, sok helyen szabványosított jelölések jelzik a termékben felhasznált anyagokat, illetve a termékek hulladékká válását követő kezelésére utaló utasításokat. Ebben a bejegyzésben összeszedtük a leggyakrabban alkalmazott jelöléseket.
Tidyman
Eredetileg Nagy-Britanniából indult világhódító útjára 1955-ben, és egyszerűen arra hívja fel a figyelmet, hogy ne hajigáljuk szét a szemetet, hanem tegyük azt a megfelelő helyére. Ezáltal védjük a lakókörnyezetünk tisztaságát, és nem leszünk antiszociálisak – legalábbis a szemetet tekintve.
Szelektíven gyűjtendő elektronikai és elektromos gépek, akkumulátorok és szárazelemek
Az elektromos és elektronikai termékek, akkumulátorok és szárazelemek nem kerülhetnek a vegyes háztartási hulladék közé, ezt jelzi a csomagoláson található ábra. Ha egy termék csomagolásán ilyet találunk, akkor ne dobjuk a szemetesbe, és lomtalanításkor se tegyük ki az utcára! Elvihetjük hulladékudvarba, leadhatjuk visszavételi akciók alkalmával (pl. jellemzően önkormányzatok által szervezett gyűjtőnapokon), ill. egyes áruházakban elhelyezett gyűjtőbe. Ha vásárolunk elektronikai és elektromos gépet vagy akkumulátort, hasonló terméket a vásárlás helyén is átvesznek.
Ökocímke
Magyarországon a termékek és szolgáltatások környezetbarát jellegét tanúsító jel az Országos Szabadalmi Hivatalnál bejegyzett védjegy. A Környezetbarát Termék Nonprofit Kft. állami szervezet feladata a magyar Környezetbarát Termék védjegy és az európai ökocímke rendszer hazai működtetése, vagyis a tanúsító címke odaítélése nyilvános pályázattal az önkéntesen jelentkező hazai és külföldi gyártók, szolgáltatók és forgalmazók részére. A címke jelenléte a vásárlónak minőségi árut, minőségi szolgáltatást garantál és jelzi, hogy a termékek előállítása környezetkímélő módon történt, valamint egészséges termékhez, szolgáltatáshoz jut a fogyasztó.
Zöld Pont
Az Európai Unió országaiban a termékek gyártóinak, forgalmazóinak gondoskodniuk kell az általuk kibocsátott csomagolásból származó hulladék megfelelő hasznosításáról. A Zöld Pont jelölés nem arra utal, hogy az termék környezetbarát, vagy újrahasznosított anyagból készült. Azt jelenti, hogy a gyártó, illetve forgalmazó csatlakozott egy hulladékgazdálkodási koordináló szervezethez (amelyik garantálja számára, hogy a termékből keletkező hulladék kezelése a jogszabályoknak megfelel).
A csomagolásokon használt jelölésekről bővebben olvashatunk a Tudatos Vásárlók Egyesületének címke adatbázisában: http://tudatosvasarlo.hu/cimkek