EWWR Akciók
Az Európai Hulladékcsökkentési Héten több akciószervezőt is meglátogattunk, és izgalmas videókat készítettünk a fenntarthatóságot népszerűsítő programjaikról. Az idei fókusztéma, az élelmiszer-pazarlás csökkentése különösen fontos volt minden résztvevő számára, akik kreatív megoldásaikkal mutatták meg, hogy kis lépésekkel is nagy változást érhetünk el. Köszönjük a rengeteg lelkes jelentkezést és az elkötelezettséget, amelyet a szervezők és résztvevők tanúsítottak a hulladékcsökkentés érdekében. Nézd meg a videóinkat, és meríts ötleteket te is, hogyan tehetünk együtt egy fenntarthatóbb jövőért!
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Maradék nélkül programja
Ismerd meg a NÉBIH Maradék nélkül programját, amely izgalmas eseményekkel és kreatív programokkal hívta fel a figyelmet az élelmiszerpazarlás csökkentésére! Csapatuk tagjai ellátogattak általános iskolákba és interaktív foglalkozásokat, online kvízeket szerveztek a gyerekek számára. Nézd meg videónkat, és meríts ötleteket a tudatosabb mindennapokhoz!
Budapesti Komplex SZC Kreatív és Kézművesipari Technikum
Tekintsd meg, hogyan változott a BKSZC Kreatív és Kézművesipari Technikum egyik emelete színes és informatív alkotásokkal az Európai Hulladékcsökkentési Hét alkalmából, az ‘Ésszel eszem, ésszel iszom’ akció keretében! Rajzok, festmények és egy inspiráló előadás a Felelős Gasztrohős vendégelőadójától – fedezd fel, hogyan tették a diákok kreatív módon élhetőbbé környezetüket! Nézd meg a videót, és inspirálódj, hogyan lehet kreativitással hozzájárulni egy fenntarthatóbb jövőhöz!
NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft.
Kevesebb hulladék, több tudatosság – kezdjük a konyhában! Az NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft. szervezésében valósult meg ez a tudatos gondolkodást népszerűsítő program, amely kisiskolásokat és középiskolásokat szólított meg. Az interaktív előadásokon és feladatokon a gyerekek megismerhették a tudatos vásárlás, az élelmiszerek gondos felhasználása és az országosan egyedülálló konyhai ételmaradék-gyűjtő rendszer működését. Nézd meg a videót, és lásd, hogyan tanulnak a jövő generációi a fenntarthatóságról!
Tatabányai Szakképzési Centrum Mikes Kelemen Technikum
Az “Újratálalva – ételmentő akcióhét” a Tatabányai Szakképzési Centrum Mikes Kelemen Technikum lelkes pedagógusainak és diákjainak kezdeményezése, amely az élelmiszerpazarlás csökkentését helyezi a középpontba.
A program során a diákok nemcsak elméletben tanulhattak a fenntarthatóságról, hanem aktívan részt vettek az interaktív foglalkozások megtervezésében és előadásában. 10. és 11. évfolyamos diákok készítették el a foglalkozásokat, amelyeket óvodásoknak és alsó tagozatosoknak mutattak be. A díszleteket és eszközöket kizárólag újrahasznosított anyagokból állították elő.
Ismerd meg ezt az inspiráló középiskolai programot, és nézd meg, hogyan formálhatják a jövőt a következő generációk!
KÖVET Egyesület
Nézzétek meg a KÖVET Egyesület videóját, hogy hogyan segítik elő a fenntarthatóságot egyszerű, de hatékony lépésekkel! Az ökológiai lábnyomszámlálóval most te is felmérheted saját fogyasztásodat, és inspiráló tippeket kaphatsz ahhoz, hogy hogyan szervezhetsz hulladékcsökkentő, zöld rendezvényeket.
Biofilter Cégcsoport
Egy falatot sem pazarolunk: mérd, számold, csökkentsd!
Ezzel a felhívással vágott neki a Biofilter Cégcsoport az Európai Hulladékcsökkentési Hétnek – és minden eszközt is biztosított hozzá! A cégcsoportnál egy teljes héten keresztül pontosan dokumentálták a napi szinten képződő hulladék mennyiségét, amelyet a pontosság kedvéért mérleggel is rendszeresen megmértek.
A cégcsoport országos szinten 1000 tonna élelmiszerhulladékot gyűjt, majd ennek újrahasznosításáról is gondoskodik.
Ha kíváncsi vagy rá, hogy hogyan, nézd meg videón a részleteket!
Superjuice Kft.
Tudjátok mi az az EBKEKSZ?
Hidegen préselt juice gyártás során keletkezett vitamindús ‘hulladékból” készült finomság négylábú barátainknak!
A Superjuice Kft. ezzel az akcióval készült az Európai Hulladékcsökkentési Hétre! Ez a kisvállalkozás összefogott a Flash Kutyapékséggel, hogy közösen alkossák meg azokat a jutalomfalatokat, amelyek újrahasznosított gyümölcs és zöldségmaradékokból készülnek és ezáltal biztosítják a fenntarthatóságot!